Centrum Handlowe M1

Papier papierowi nierówny

Papier papierowi nierówny

 

  Wydaje się, ze papier to papier, ale musimy pamiętać, ze nie każdy nadaje się do wrzucenia do niebieskiego pojemnika. Nie owijajmy więc w bawełnę (albo w papier), tylko przejdźmy do sedna.

Oto ściąga - co, gdzie i jak :) 

    

 

A jeśli nie jesteście pewni, czy na pewno papier który macie w dłoni jest taki, jak sądzicie lub nie wiecie co z nim zrobić - skorzystajcie z podpowiedzi:

    Papier do recyklingu    

  Papier może zostać poddany recyklingowi, czyli ponownemu użyciu. Segregacja papieru i makulatury wpływa na polepszenie zarówno lokalnej, jak i globalnej gospodarki odpadami. Możemy skorzystać z opcji oddania dużej jego ilości np. zanosząc go do skupu, punktu odbioru, lub zbiórki makulatury! Można o nie pytać w gminie, administracji budynku, w bibliotece, lub w innych publicznych punktach.

Pamiętajmy, że papier ma wiele innych, użytecznych funkcji: przydaje się czasem do pakowania i zabezpieczania szkła, ochrony domu podczas malowania, lub do zawijania owoców, które muszą jeszcze dojrzeć.

    Śliski papier   

  Papier lakierowany nie powinien być wrzucany do niebieskiego pojemnika - jest on pokryty dodatkową ilością tworzyw sztucznych, które nie podlegają recyklingowi. Jeżeli nie mamy gdzie oddać gazet pokrytych śliską folią, wyrzućmy je do kosza na zmieszane odpady. 

    Jak rozpoznać papier lakierowany?   

  Papier lakierowany różni się od naturalnego papieru w dotyku oraz w wyglądzie. Jest wyraźnie bardziej śliski, pokryty warstwą folii i mniej narażony na zniszczenia. Ten papier nie nadaje się do wyrzucenia do niebieskiego pojemnika, a ewentualnie do pojemnika na odpady zmieszane.

    Gdzie wyrzucać kolorowe gazety?   

  Stare numery kolorowych gazet w swojej papierowej postaci, mogą mieć wartość sentymentalną. Niektóre czasopisma (np. naukowe) mogą zasilić zbiory wybranych czytelni lub bibliotek. 

W każdym mieście od dawna funkcjonują skupy makulatury, jednak zazwyczaj oddawało się tam duże ilości zużytych gazet i innego papieru. Możemy nadal oddać kolorowe i stare gazety w takie miejsca, kontaktując się z lokalnymi siedzibami skupów. Przy okazji, firma być może przyjmie i inne surowce (np. metal). 

Powodzenia!