Centrum Handlowe M1

Mniejsze rachunki za prąd?

Mniejsze rachunki za prąd?

„Przyszedł rachunek za światło” – czy to zdanie nie mrozi krwi w żyłach? W dobie podwyżek cen energii elektrycznej warto sprawdzić, czy na pewno w naszych domach nie ma jakichś cichych pożeraczy prądu.

 

1. Światło

Wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED wiąże się z bardzo dużą oszczędnością energii. Klasyczne żarówki emitują 98% zużywanej energii przez ciepło (!). Żarówki z diodami LED nie „grzeją” i są znacznie bardziej energooszczędne i działają kilka razy dłużej, zużywając przy tym około pięć razy mniej prądu.

2. Naturalne światło

Brzmi jak banał, prawda? Ale mało kto z nas pamięta, że dobre usytuowanie biurka (przy oknie) jest bardzo istotne! Szczególnie podczas pandemii, kiedy musieliśmy pilnie wstawić biurka/stoły do naszych domów, aby móc pracować – najczęściej trafiły one tam, gdzie było miejsce. Ale warto to przeorganizować i pozostawić biurko tak, aby nie zasłaniać sobie naturalnego światła i korzystać ze słońca. Dodatkowo używanie lampki przy biurku zamiast włączanie żyrandola mającego 5-7 żarówek może znacząco oszczędzić nam nie tylko pieniędzy, ale też zdrowia! Często światło sufitowe jest mocne i dobre, ale siedząc przy biurku zwyczajnie zasłaniamy je sobie.

3. Klasa energetyczna urządzeń? Ma duże znaczenie

W pierwszej kolejności możemy wymieniać systematycznie odbiorniki prądu na energooszczędne. Ps. Wchodzi w życie nowe oznaczenie klas energetycznych –ściąga poniżej.

Ważne jest aby nauczyć się oszczędzać energię elektryczną, wyłączając nieużywane urządzenia. Dobrze jest gasić światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy i wyłączać  sprzęt – telewizory, odtwarzacze audio, konsole, komputery etc. Sprzęty elektroniczne należy dodatkowo wyłączać z gniazdka, aby nie pobierały prądu w trybie stand-by. Przydatna do tego będzie listwa – aby nie musieć odłączać wszystkich urządzeń po kolei, wystarczy pstryknąć.  

Więcej znajdziecie tu: https://www.obi.pl/porady/mieszkac/unijne-regulacje-zrodel-swiatla/

 

4. Energia odnawialna jest cool!Szukaj energii z firmy, która wykorzystuje energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa lub słoneczna. Przełączenie może początkowo być kosztowne, ale z czasem zaoszczędzisz pieniądze. Dodatkowo słowo klucz - Fotowoltaika – brzmi jak koszmar telemarketingu, a to działa! Znajdź firmę w Twojej okolicy, która jest sprawdzona i oferuje korzystne rozwiązania.     

#BądźŻyczliwy dla siebie, domu i planety <3