Centrum Handlowe M1

Eko-pakowanie prezentów

Eko-pakowanie prezentów

Torebki wielokrotnego użytku - kto z nas nie ma zapasu ozdobnych torebek na prezenty z poprzednich i jeszcze poprzednich Świąt? 

Takie rozwiązanie to zarówno ekonomicznie i ekologicznie dobre działanie. Po pierwsze - zaoszczędzimy pieniądze na zakupie nowych, a po drugie nie generujemy produkcji kolejnych, często niesprzyjających środowisku.

Najpopularniejsze torebki to takie “świecące się” - z połyskiem, albo matowe, ale również wzmocnione folią lub laminatem. Oznacza to, że produkty te nie nadają się do recyklingu, więc po zużyciu trafią do kosza z innymi produktami zmieszanymi. Dodatkowo uszy takiej torby to często również materiał syntetyczny. 

 

Mamy natomiast kilka pomysłów jak sprawić, żeby pakowanie prezentów było bardziej ekologiczne i sprawiło wiele radości.

1. Torebki “szare”, czyli takie zrobione z makulatury. Możemy je kupić często w hipermarketach (Auchan i bi1), czy w księgarniach. Zwracajmy jednak uwagę na to, czy są zafoliowane oraz z czego zrobiona jest rączka. Możemy też natomiast przechytrzyć system i… zachowywać torebki na przykład po jedzeniu na wynos lub otrzymane w sklepach. jeśli torebka jest w jednolitym kolorze - nie mamy problemu. Jeśli ma jakiś nadruk - możemy go przykryć innym nadrukiem, kartką z życzeniami lub nakleić jakiś rysunek :)

2. Materiałowe owijki. Końcówki materiałów? Torby bawełniane? A może ręcznie szyte woreczki? Coraz większą popularnością cieszą się tak zapakowane prezenty. Dodatkowo materiał później zostaje i może to być np. ściereczka do kuchni, czy torba na codzienne zakupy. 

3. Niektóre prezenty świąteczne lepiej jest zawinąć - można kupić papier z recyklingu w różnych kolorach albo można (szczególnie w przypadku rzeczy szklanych) owijki z kartonu falistego, który dodatkowo zabezpieczy nasze podarki. 

4. Pudełka po przesyłkach lub takie, które mogą posłużyć później do kolejnych wysyłek. Niby banalne, ale jak się okazuje większośc pudełek po dostawach czy zakupach wyrzucamy, a mogą przydać się właśnie w tym gorącym okresie. Tak jak w przypadku torebek - jeśli mają nadruki, informacje o przesyłce itp, to można je po prostu zakleić. A nowe pudełka mogą służyć obdarowanemu przy pakowaniu przesyłek. 

5. Ozdoby ze sznurka, kawałka choinki, cytrusów, czy szyszek? Proste rozwiązania na każdą kieszeń. Cytrusy pokrojone w plasterki idealnie wyschną na kaloryferach, po kilka szyszek możemy wybrać się do lasu, a sznurek to inwestycja nie tylko na Święta. 

Zatem do dzieła!