Centrum Handlowe M1

Upcycling - z czym to się je?

Upcycling - z czym to się je?

Upcycling - co to w ogóle jest?

 

To takie przetwarzanie materiału, które pozwala na otrzymanie czegoś o większej wartości, niż rzecz przetworzona w ramach po prostu recyklingu. Upcycling dotyczy zarówno ubrań, jak i innych, niepotrzebnych już “rzeczy”. Dziś pokażemy Wam o co chodzi z nowym życiem dawanym ubraniom.

 

Kto nie ma w szafie rzeczy, których nie nosi, ręka w górę. Przyczyny są różne: znudziło mi się, nie mam odpowiedniej okazji, do niczego mi nie pasuje i tak dalej… Ale chwila! Te rzeczy mogą zyskać nowe życie. Obcinanie, zszywanie, ozdabianie, sklejanie - to wszystko może okazać się idealnym zabiegiem, żeby Wasza szafa zyskała “nowe” perełki przy niewielkim nakładzie czasu. 

! Uwaga, to też świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu! wyciągnijcie z szaf parę ubrań i dodatków i wspólnie stwórzcie z nich coś nowego :) 

 

  1. Najstarsza metoda - obcinanie.

Pierwsze co przychodzi do głowy, to obcinanie jeansów, żeby wyszły krótkie spodenki. I to jest super! Ale może obcinać dużo innych rzeczy! Z materiałem jeansowym jest najprościej, ponieważ najczęściej nie musimy go później obszywać, a dzięki temu otrzymamy postrzępiony dół. Ciekawym zabiegiem jest przerobienie spodni na spódnicę! 

Zobaczcie sami na myoublog

 

https://www.youtube.com/watch?v=meMEK_Dc-x4&ab_channel=myoublog

 

Ale jeans to nie wszystko. Niemalże każdy inny materiał może nadawać się do obcięcia. Musicie tylko zwrócić uwagę na to, żeby w razie potrzeby podszyć go tak, aby się nie strzępił. 

TIP: nie bójcie się zrobić odjechanych kształtów! Może asymetryczna spódnica? albo spodenki, które będą dłuższe z tyłu, a krótsze z przodu? Nie ograniczajcie się :) 

 

TIP 2: Jeśli nie macie maszyny do szycia, a potrzebujecie coś połączyć albo obszyć, świetnym rozwiązaniem będzie klej do tkanin. Na rynku znajdziecie taki, który jest w formie proszku lub taśmy - klejone na gorąco - żelazkiem, albo kleje płynne, które złapią ze sobą dwa materiały bez użycia źródła ciepła.

 

  1. Dodatki

Naszywki, prasowanki, kolorowe guziki, a także… malowanie na ubraniach wcale nie musi być skomplikowane. W pasmanteriach oraz hipermarketach znajdziecie mnóstwo kolorowych gadżetów, którymi możecie ozdobić swoje ciuchy. 

 

Zobaczcie inspiracje od CheersMyHells 

https://www.youtube.com/watch?v=uREMDDvfZ3E&ab_channel=CHEERS

 

  1. Cięcie

I nie chodzi nam o samo obcinanie, ale trochę bardziej urozmaicona wariacja na temat użycia nożyczek. Możecie dzięki nim zrobić koszulkę a’la indiańską, tnąc ją od dołu ku górze na cienkie paski - sami zdecydujecie jak długie powinny być. Z t-shirtu możecie też zrobić nową koszulkę, pozbywając się rękawów i zamieniając wykończenie kołnierzyka z zaokrąglonego, na taki o kształcie litery V jednym cięciem. 

 

  1. Farby do tkanin

Farba to nie tylko malowanie, chociaż i do tego Was zachęcamy. To również możliwość zrobienia unikatowych, wielokolorowych ubrań. Możecie kombinować z doborem kolorów jak tylko chcecie :) 

 

Kanał Genialne podpowiada jak to zrobić 

https://www.youtube.com/watch?v=ubh4Tj1nQkc&ab_channel=Genialne

 

  1. Patchwork

Czyli łączenie różnych tkanin ze sobą. 2 koszule połączone w jedną? Czemu nie! A może spodnie ze wstawkami z innego materiału? Super! Bawcie się w łączenie ze sobą różne formy, kształty i kolory. 

A co powiecie na taką kurtkę zrobioną przez Zrób to sam?

https://www.youtube.com/watch?v=I3Tse-uAQaA&ab_channel=Zr%C3%B3btosam-kreatywnesp%C4%99dzanieczasuwdomu-DIYtutorialsPolski