Centrum Handlowe M1

Tańsze rachunki za prąd?

Tańsze rachunki za prąd?

Rachunki za prąd to nie przelewki. Dlatego dziś podpowiemy Wam, jak można w prosty sposób ograniczyć zużywanie energii elektrycznej.

 

Największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny, jeśli korzystamy z nich często. Kolejne są: piekarnik, lodówka i zmywarka. Nie jest to równoznaczne z tym, że zawsze będą pobierały najwięcej energii elektrycznej. Także przy bardzo intensywnym korzystaniu z komputera stacjonarnego okaże się, że on również może być bardzo energochłonny. Nie zapominajmy o sztucznym świetle - ono też pobiera masę energii. 

 

Poniższe kroki do oszczędzania prądu mogą się wydać banalne, ale w skali roku pozwolą na spore oszczędności. A im bardziej ekonomicznie, tym bardziej ekologicznie! :) 

 

 

1. Ogranicz sztuczne światło i je wyłączaj kiedy to możliwe

Warto zorganizować przestrzeń w domu lub mieszkaniu tak, aby światło dzienne pozwalało nam na pracę, odrabianie lekcji, rozrywkę, czy gotowanie. Kuchnia z ustawieniem przy oknie, biurko pod oknem, czy przepuszczalne firany pomogą wykorzystać to, co daje nam “dzień”. Wyłączanie światła natomiast to coś co wszyscy dobrze wiemy, ale czasem się zapominamy. Niech nawykiem będzie wyłączanie światła kiedy wychodzimy z pomieszczenia i nie włączanie go, gdy tylko zaczyna robić się lekko ciemno. Tu pomóc mogą czujniki ruchu i obecności, które najlepiej sprawdzą się w korytarzach czy na schodach. W pokojach dziecięcych do gniazdek można wpiąć małe ledowe lampki, które pozwolą na kontrolę, a jednocześnie nie pobierają tyle mocy co normalna lampka. 

2. Wymień żarówki

Też brzmi jak banał? Bo to banał! Dobra żarówka energooszczędna jest wydatkiem raz na ładnych kilka lat. Na rynku bez trudu znajdziemy wysokiej jakości produkty, które zapewnią odpowiednie natężenie i barwę światła, przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy i nie są one już tak drogie, jak było to jeszcze kilka lat temu.

3. Gotuj i piecz pod przykryciem

Pokrywki to “must have” w każdej kuchni. Nawet jeśli nie wszystkie sprzęty je mają, to można zaopatrzyć się w taką, która pasuje do wielu rozmiarów naszych garnków i patelni, dzięki silikonowym brzegom, które często mają specjalne rowki pod różne średnice naczyń. A samo przykrywanie to znacząca oszczędność energii i czasu potrzebnego do przygotowania potraw.  

4. Pralka i zmywarka powinny być pełne

Nowoczesne sprzęty, które mają czujniki załadunku są w stanie dobrać odpowiednią ilość wody do zawartości rzeczy, które chcemy wyprać. Jednak każde włączenie pralki czy zmywarki to pobór mocy, który ciężko jest ograniczyć, ponieważ sprzęt jest włączany i tak. Dlatego zaczekajmy z kliknięciem przycisku start do momentu, kiedy nasze sprzęty będą w całości załadowane. 

5. Odłączaj urządzenia od kontaktu

Kabel do laptopa wpięty na stałe do gniazdka? A może ładowarka do telefonu? Nieużywany sprzęt podłączony do gniazdka elektrycznego, czy ładowarki mogą pobierać prąd. Jego ilość zależna będzie od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań elektronicznych, jednak większość z nich mimo wszystko w dalszym ciągu zużywa energię elektryczną. Pamiętajcie o odłączaniu ładowarek i kabli zasilających.