Centrum Handlowe M1

Technologia w służbie natury

Technologia w służbie natury

Świat idzie do przodu i dbanie o środowisko też! Przedstawimy Wam tym razem 5 nowinek technologicznych w służbie natury :) 

 

1. Refill – filtrowana stacja wodna 

Wynalazek ze Stanów Zjednoczonych, gdzie według statystyk Amerykanie kupili ponad
50 miliardów plastikowych butelek z wodą. W 50% z nich znajdowała się oczyszczona woda z kranu, a ponad 70% z nich nigdy nie zostało przetworzonych.

Projekt ten to sieć unikalnych filtrowanych stacji wodnych, w której można napełniać swoje butelki zimną, filtrowaną wodą z kranu będąc poza domem. Wynalazek filtrowanych stacji wodnych jest uruchamiany poprzez aplikację na telefonie, która też wskazuje najbliższe źródła tego płynu, a także w ostatnim czasie została rozbudowana o wskazówki z miejscami typu eco-friendly.

 

2. SolarSkin - panele słoneczne wtapiające się w tło

Stworzony przez inżynierów ze słynnego MIT, wynalazek o nazwie SolarSkin jest cienką warstwą paneli słonecznych, pokrytych ultratrwałą grafiką. Technologia ta pozwala jednocześnie wyświetlać obraz i przekazywać światło słoneczne do leżących pod nim ogniw słonecznych przy minimalnej utracie wydajności. Dzięki temu wynalazek ten jest w stanie zmienić wygląd zwykłego panelu słonecznego w bardziej elegancki lub mniej rzucający się w oczy, a zastosowany na dachach jest w stanie całkowicie zakamuflować panel słoneczny.

 

3. Anansowa galanteria

Ananas Anam to filipińska firma która postanowiła przekształcać twarde skorupki z ananasów na wyroby galanteryjne.Włókna tych owoców stały się przyjazną środowisku alternatywą dla skóry zwierzęcej. Jak się okazuje - ananasowe tworzywo jest stosowane na Filipinach od ponad 400 lat, a twórczyni projektu - dr Carmen Hijosa - postanowiła wykorzystać jego delikatność i wytrzymałość i stworzyć unikatowe tekstylia, które nazwane zostały “piñatexem”.

Zobaczcie wypowiedź dr Carmen Hijosy >> TUTAJ

 

4. Klocki LEGO

Niech podniesie rękę ten, kto nigdy nie stanął na plastikowy klocek. A co jeśli powiemy Wam, że LEGO w 2018 rozpoczęło produkcję tych kolorowych cegiełek ze specjalnego tworzywa na bazie roślin? Na razie w zestawach z plastiku pochodzenia roślinnego stworzone zostały tzw. botaniczne elementy, takie jak liście, krzaki i drzewa. A w przyszłości naturalne tworzywa mają całkowicie zastąpić plastik.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=CseIzpf9llw&ab_channel=TheLEGOGroup

 

5. Aplikacje eco-friendly

Niemal każdy z nas ma smartfona, a w nim mnóstwo aplikacji, z czego z części nie skorzystaliśmy w zasadzie nigdy. A na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które w rózny sposób wspierają ekologię i ekonomię! 

Wśród nich znajdziecie: