Centrum Handlowe M1

Gotuję, nie marnuję!

Gotuję, nie marnuję!

Kuchnia to jedno z tych miejsc, w którym wbrew pozorom możemy w prosty sposób zaoszczędzić. Jak?  

 

Gotujcie więcej - na zapas. Np. ziemniaki gotują się około 25-30 min, niezależnie od tego, czy gotujemy 3 czy 10 sztuk. Jeśli tego typu produktów ugotujemy za jednym razem więcej, to oszczędzimy znaczną ilość gazu lub prądu. Analogicznie będzie np z gulaszami lub innymi daniami, które należy przygotowywać długo. Musimy jednak pamiętać, że trwałość tych potraw będzie na kilka dni, ale jak te kilka dni wydłużyć?


 

Wekowanie 

Jest formą pasteryzacji, czyli procesu konserwacji produktów spożywczych. Celem tego jest przede wszystkim zniszczenie znajdujących się w pokarmie drobnoustrojów i enzymów. Należy składniki czy dania umieścić w szczelnie zamkniętych słoikach i podgrzewać do odpowiednio dobranej do produktu temperatury (pomiędzy 72-100°C) - osiągając ją gotując słoiki w wodzie (uwaga, aby jej poziom nie zakrywał słoika) lub w piekarniku. Prawidłowo zamknięte słoiki mogą być przechowywane nawet wiele miesięcy, nie tracąc przy tym swojego smaku.

Słoiki powinny być dokładnie wyczyszczone, wyparzone i mieć podobną wysokość, co znacznie ułatwi sam proces pasteryzacji. Użyte do nich nakrętki także powinny być dokładnie wyczyszczone.

 

Mrożenie

Hyc i do zamrażalnika. Ale czy zawsze? Niektóre produkty najlepiej jest przełożyć do pojemników czy woreczków. 

Mrożenie mięsa, czy ryb to świetne rozwiązanie, gdy mamy zamiar kupić  jego większą ilość. Ale uwaga - tacki z produktami owinięte w cienką folią nie nadają się do mrożenia mięsa i ryb. Przed wrzuceniem do zamrażalnika należy je przełożyć do szczelnego woreczka lub plastikowego pudełka. Produkty te powinny być dokładnie oczyszczone, umyte i odciśnięte z wilgoci. Przed mrożeniem warto poporcjować większe kawałki mięsa czy ryb i usunąć tłuszcz, ponieważ mimo temperatury - może zjełczeć. 

TIP: Mielone powinno zostać rozmrożone i zjedzone maksymalnie po 2-3 miesiącach, a w kawałku po około 6 miesiącach. Im większy kawałek mięsa, tym można dłużej go mrozić.

 

Mrożenie warzyw i owoców pozwala na dłużej zachować ich wygląd i smak, a nawet zapach. Najważniejszą zasadą jest, by były świeże, dobrej jakości, bez obtarć i pleśni. Nie wystarczy wykroić zepsutej części. Przed zamrożeniem należy je umyć, wysuszyć i przełożyć do plastikowych woreczków lub szklanych pojemników. Szczególnie warto wykorzystać w ten sposób sezonowe produkty.

TIP: Jak mrozić maliny? Aby się nie skleiły do mrożenia można wykorzystać pudełko do robienia kostek lodu i kiedy już będą zamrożone - wrzucić do woreczka lub innego opakowania. 

 

Pierogi, zupy, chleb i inne gotowe dania

Pierogi na zapas przed mrożeniem najlepiej włożyć do gotującej się osolonej wody z odrobiną oleju na pół minuty. Nie trzeba ich gotować przed mrożenie. Po zblanszowaniu należy pamiętać o odcinaniu dopływu powietrza, czyli nie mrozimy w torebce papierowej.

Dobrym pomysłem jest również zamrożenie zupy. Można to robić w szklanym słoiku, pamiętając, by nie napełniać go do pełna.

Ważne! Pamiętajcie, by nie mrozić dwa razy tego samego produktu.

 

Pakowanie próżniowe 

To jeden z najlepszych sposobów zabezpieczania żywności. Produkt lub danie umieszcza się w szczelnym opakowaniu foliowym, następnie zmniejsza panujące wewnątrz ciśnienia poprzez redukcję ilości tlenu i podniesienie ilości CO2, a na koniec pojemnik hermetycznie się zamyka. Trzeba jednak do tego mieć odpowiednie narzędzia. Najnowszym z nich jest maszyna do pakowania próżniowego, która po odessaniu powietrza zamyka szczelnie specjalny worek.