Centrum Handlowe M1

Zapakowani

Zapakowani

 

   Niektóre szacunki donoszą, że do 2050 roku waga odpadów powstałych z tworzyw sztucznych będzie przekraczać wagę ryb morskich. Mówiąc o plastiku trafiającym do mórz i oceanów nie można zapomnieć o tym, który trafia do łańcucha pokarmowego… również ludzkiego.

Niestety codziennie przyjmujemy mikrocząsteczki plastiku i chociaż nikt do końca nie zbadał jeszcze, jak działa on na organizm ludzki, nie brzmi to najlepiej. A możemy sobie z tym radzić! Dlatego podpowiadamy - co zrobić, żeby możliwie ograniczyć go w naszym życiu :)

 

1. Torby na zakupy

Torba bawełniana rozkłada się znacznie szybciej niż plastikowa. Ta druga, w zależności od użytego tworzywa, potrzebuje nawet od 100 do 1000 lat! Torba bawełniana (najlepiej z nieprzetworzonej bawełny) rozkłada się w ciągu 1 do 5 miesięcy. A do tego można używać jej wielokrotnie :)

 

2. Torby na zakupy – „level up”

Kupując warzywa i owoce warto jest zaopatrzyć się we własną torbę, również wielokrotnego użytku. Można zrobić ją samemu lub kupić w hipermarketach, takich jak Auchan, czy bi1.

Aby zrobić taki woreczek na warzywa lub owoce wystarczy kawałek firanki i sznurek! A torbę można zrobić zarówno na maszynie, jak i ręcznie. Zobaczcie, jakie to proste!

 

 

 3. Torebka plastikowa

Używanie plastikowych torebek nie jest też najgorszym co możemy zrobić, ale warto pamiętać, żeby:

- nie pakować pojedynczych warzyw, czy owoców. Naklejkę z wagą i ceną można nakleić bezpośrednio na nie

- jeśli pakujemy różne produkty – można wrzucić wszystkie do jednej torebki foliowej, a naklejki z wagą umieścić na niej obok siebie

 

Ekologia wcale nie musi być trudna, a często idzie też w parze z ekonomią! Zero waste i tworzenie własnych, ekologicznych rozwiązań to klucz do lepszego życia :)