Centrum Handlowe M1

Eko-porady na zdrowe i pyszne grillowanie

Zdrowie i eko grillowanie

BBQ, grill i barbecue!

Wiele osób kojarzy grilla ze świetną zabawą, okazją do spotkania i wyjątkowym smakiem potraw. To super! Dziś podpowiemy Wam, jak zrobić grilla w wersji zdrowszej i bardziej ekologicznej.

 

Zacznijmy od jedzenia

Niech podniesie rękę, kto nie uwielbia grilla. Świetnie przypieczone, z charakterystycznymi paskami lub kratką od rusztu, soczyste i pełne wyrazistości potrawy. Ale czy ten wyjątkowy smak potraw niekiedy nie pozostawał z nami na dłużej, bo jedzenie było tłuste i bardzo mocno przyprawione?

Kilka zasad wyboru jedzenia na grilla:

  1. Mięso – wybieraj takie wysokiej jakości. Jeśli szukasz kiełbasek – znajdź takie, które mają jak najwięcej mięsa wykorzystanego na 100g produktu. Mięso możesz w prosty sposób doprawić samemu. Unikaj zawartych w niektórych przyprawach wzmacniaczy smaku, a zamiast tego wybierz na przykład: suszoną i wędzoną paprykę, tymianek, rozmaryn, a całość zamarynuj w niewielkiej ilości oleju. Przydadzą się też majeranek, estragon, rozmaryn, zioła prowansalskie, kurkuma oraz imbir. Pamiętaj, że naturalne przyprawy mogą częściowo neutralizować toksyczne związki, które uwalniają się w czasie grillowania. 
  2. Ryby – co raz częściej pojawiają się na naszych rusztach. Wybierajcie całe ryby lub ich duże kawałki, a co najważniejsze – unikajcie tych mrożonych, gdyż będą się na grillu łatwo rozpadać. Wystarczy posmarować je delikatnie masłem czosnkowym i voilà!
  3. Warzywa – przypieczone ziemniaki, cukinia, papryka, czy szparagi – kto ich nie uwielbia? Starajcie się, żeby było ich nie mniej niż tyle samo co mięsa, żeby zrównoważyć posiłek i aby jego bilans był korzystniejszy. Do przyprawienia warzyw możesz użyć tych samych ziół i przypraw, co do mięsa. Do grillowania nadają się w zasadzie każde warzywa, które swobodnie mieszczą się na ruszcie, a z niektórych możecie przyrządzić coś specjalnego – na przykład steki z kalafiora (zamarynowane kilka godzin wcześniej). Spróbujcie też na grillu położyć plastry świeżego ananasa posypanego odrobiną chilli lub arbuza wcześniej zamarynowanego w wędzonej papryce. Pycha!
  4. Alternatywy – na rynku można znaleźć całą gamę produktów bezmięsnych, które smakują rewelacyjnie. Warto spróbować kaszanek, kiełbasek i burgerów – po przyrządzeniu pozostają soczyste i świetnie smakują.

        *Wszystkie te składniki znajdziecie w hipermarketach na terenie M1.

 

Jaki grill wybrać?

Grill węglowy jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Jest stosunkowo niedrogi i daje przyjemny aromat dymu. Dobrze jest jednak pamiętać, żeby do grillowania na węglu, czy brykiecie używać tacek, gdyż tłuszcz kapiący z mięsa bezpośrednio na węgiel wydziela szkodliwe substancje. Można używać ich bezpośrednio pod grillowanymi potrawami lub położyć na niższym poziomie tak, żeby tłuszcz zatrzymywał się na nich. Niemal w każdym sklepie w sezonie letnim można znaleźć tacki – jednokrotnego lub wielokrotnego użytku. Pamiętaj, że te jednokrotnego użytku mogą posłużyć przez całego grilla – możesz dokładać i zdejmować z niego potrawy.

Grill gazowy jest wygodny – szybko się rozpala, a jego dysze są zabezpieczone tak, żeby tłuszcz nie kapał na nie bezpośrednio. Trzeba natomiast pamiętać o zakręcaniu dopływu gazu z butli kiedy z niego nie korzystamy!

Grill elektryczny – to rozwiązanie, którego można używać nawet w domu! Bezpieczny, niezależny od warunków pogodowych i „gotowy” w każdej chwili. Krótki czas nagrzewania i nie wymaga tacek (chyba, że grzałka jest niezabezpieczona.

!Ważne – obojętnie z jakiego grilla korzystasz – pamiętaj, żeby dobrze go wyczyścić po ostygnięciu!

 

Naczynia i sztućce

Oczywiście plastikowe talerze i widelce są bardzo wygodne, ale przez fakt że są jednorazowe – stają się problematyczne, jeśli chcemy być bardziej ekologiczni. Jednymi z najprostszych alternatyw są talerze papierowe – nie wrzucamy ich później do papieru (!), a do „zmieszanych”. Jeśli chodzi o sztućce jednorazowe, to mamy na rynku na przykład takie, które zrobione są z otrębów albo kukurydzy. Szybko się rozkładają i są mocniejsze niż te plastikowe.

Warto jednak przemyśleć lekkie zestawy piknikowo-grillowe na przykład z bambusa lub innego naturalnego tworzywa (albo z recyklingu!). Jest to jednorazowy koszt, a możemy mieć piękny komplet, który posłuży nam na lata. Na rynku dostępne są komplety, zapakowane nawet w specjalne kosze tak, żeby zabieranie ich na grillową imprezę nie było niewygodne. A do tego mnogość wzorów, czy malowania jest tak duża, ze każdy znajdzie coś dla siebie.