Nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które stają się coraz bardziej popularne w Europie i na świecie, odkrywają przed nami możliwości czerpania energii z naturalnych źródeł. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które pozwalają uzyskiwać energię ze światła słonecznego.
Zasady działania instalacji fotowoltaicznej
Panele fotowoltaiczne w dużym skrócie zamieniają energię uzyskiwaną z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Otrzymany w dzięki temu stały prąd przepływa przez specjalny inwerter, by następnie zostać przekształcony w prąd zmienny, który z kolei może być użytkowany przez dane gospodarstwo czy nawet firmę.
Energia elektryczna, jaka powstaje w ten sposób, jest taka sama, jak ta dostępna obecnie w gniazdkach. Jej napięcie wynosi zatem 230 V. Panele fotowoltaiczne pozwalają uzyskać w prosty i ekologiczny sposób energię elektryczną, którą można zużytkować na wiele różnych sposobów, jak na przykład:
przeznaczyć na bieżące zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego (albo firmy, czy instytucji)
magazynować i wykorzystać w późniejszym okresie;
a nawet odsprzedawać innym podmiotom
Zastanawialiście się kiedyś, czy to rozwiązanie dla Was?
Panele fotowoltaiczne zamontowane na budynku powodują, że właściciele nieruchomości są postrzegani jako proekologiczni i idący z duchem czasu, a ponadto:
podnoszą wartość nieruchomości,
umożliwiają wykorzystanie powierzchni dachów lub nieużytków,
wytwarzają elektryczność lokalnie i zasilają lokalną sieć elektryczną,
produkują najwięcej energii w lecie, w czasie gdy pracują na przykład wiatraki, czy klimatyzatory
Mamy nadzieję, że przekonaliście się, że fotowoltaika nie gryzie :)