Centrum Handlowe M1

Czy eko zawsze jest eko?

Czy eko zawsze jest eko?

W specjalnych strefach w marketach lub ekobazarach możemy znaleźć żywność ekologiczną, ale czy na pewno wiemy który produkt jest faktycznie “eko”, a który ma tylko taką nazwę? Dziś na warsztat bierzemy opisy. Eko, organic i bio - jak kupować produkty faktycznie ekologiczne?

Zacznijmy od najpopularniejszych oznaczeń: bio, eko i organic

Oznakowany takimi wyrażeniami produkt powinien pochodzić z rolnictwa ekologicznego, co oznacza, że musi zawierać co najmniej 95% składników ekologicznych:

Jako żywność ekologiczną traktujemy produkty, które zostały wytworzone naturalnymi metodami. Oznacza to, że do ich produkcji nie użyto środków chemicznych lub żywność nie była poddana istotnym zmiananom genetycznym. 

 

W Polsce mamy szereg oznaczeń, które pomoga zlokalizowac produky ekologiczne i ze zrównoważonych upraw. Mała ściąga poniżej :) 

Ekoliść

Oznacza on, że takie wyroby muszą spełniać surowe warunki dotyczące metody produkcji, przetwarzania, transportu i przechowywania. Logo można stosowaćwyłącznie na produktach, które zawierają co najmniej 95 proc. składników ekologicznych i ponadto spełniają inne surowe warunki w odniesieniu do pozostałych 5 proc. składników. Ten sam składnik nie może być obecny równocześnie w formie ekologicznej i nieekologicznej.

Fairtrade 

Ten znak jest najczęściej umieszczany na towarach importowanych do naszego kraju, takich jak owoce, kakao, kawa, miód, przyprawy, ryż, wino. Założeniem tego znaku są sprawiedliwe relacje handlowe oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, dzięki którym ludzie poprzez swoją pracę mogą zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom oraz rozwijać swój potencjał.

Ekoland

Przyznawane przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Aby móc korzystać z tego oznaczenia trzeba spełnić szereg kryteriów. Są to między innymi użytkowanie działki w sposób służący zachowaniu bioróżnorodności, nie stosowanie wypalania traw, planowanie odpowiedniego wypasu zwierząt. 

Zielone Płuca Polski

Mogą otrzymać go  przedsiębiorstwa i instytucje prowadzące działalność na obszarze północno-wschodniej Polski zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w połączeniu z wyjątkową dbałością o środowisko naturalne regionu. Jego głównym założeniem jest promocja polskich produktów w krajach Unii Europejskiej.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji

Takie oznaczenie potwierdza zgodność wyrobu z wymaganiami rolnictwa ekologicznego. Znak mogą otrzymać producenci, którzy respektują europejskie normy ekologiczne, czyli nie stosują chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów syntetycznych.

ps. inną sprawą jest żywność domowa, wiejska, tradycyjna i naturalna

Żywność domowa czy wiejska produkowana jest w prosty sposób ze składników dostępnych w każdej kuchni. Taki produkt musi powstać przy zastosowaniu metod funkcjonujących na rynku od co najmniej 30 lat.

Żywnością naturalną nazywamy produkty wytworzone w nieskomplikowany sposób (np. suszenie, tłoczenie, wędzenie) z naturalnych i nieprzetworzonych składników.

Mamy nadzieję, że teraz łatwiej Wam będzie odróżnić produkty prawidziwie ekologiczne od tych, które mają tylko napis EKO :)