Centrum Handlowe M1

Certyfikowana kawusia

Certyfikowana kawusia

Kawa, kawusia, espresso, czy “kapuczina” 

Każda jest dobra! A jakby tego było mało - każda okazja jest świetna, aby napić się pysznej kawy. Co jednak zrobić, by kaw poza smakiem, niosła za sobą możliwie dużo dobra? Dziś na tapet bierzemy przewodnik po najpopularniejszych certyfikatach kawowych.

 

Fairtrade to jeden z systemów certyfikacji Sprawiedliwego Handlu, który zmienia sytuację producentów rolnych w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Działa przede wszystkim na rzecz odpowiednich cen skupu, godziwych warunków pracy i sprawiedliwych warunków handlowych dla drobnych rolników i pracowników. DLaczego to takie ważne? Bo wybierajc kawę z certyfikatem Fairtrade stawiamy na lokalność i wspieramy drobne biznesy, które finalnie mają duży wpływ na gospodarkę mało zamożnych krajów*. 

 

Certyfikat Rainforest Alliance zapewnia weryfikację uprawy różnego rodzaju produktów spożywczych, wśród których znajduje się także kawa. Paczki kawy z tym oznaczeniem dają nam informację, że na podstawie ściśle określonej procedury stwierdzono, że plantacja, z której pozyskiwane są owoce kawowca, nie posiadają negatywnego wpływu na lokalne środowisko naturalne. Co więcej, certyfikat RA oznacza również, że osoby zatrudnione przy produkcji kawy pracują w godnych warunkach.

 

Zielony Liść to najbardziej restrykcyjny certyfikat jeżeli chodzi o normy środowiskowe. Potwierdza on zgodność uprawy i produkcji kawy z normami europejskimi, które dotyczą rolnictwa ekologicznego (chodzi tu na przykład o zakaz stosowania pestycydów, czy chemicznych środków ochrony roślin). 

 

A po najlepszą kawę z certyfikatem - zapraszamy do M1 :)

 

*Ciekawostka

“Mimo że kawę uprawia się w ponad 70 krajach na świecie, ponad 60% światowej produkcji ma miejsce w Brazylii, Wietnamie, Kolumbii i Indonezji. Na poziomie regionalnym najwięcej kawy produkuje się w Ameryce Łacińskiej (60%), Azji i Oceanii (27%) oraz Afryce (13%).

Przemysł kawowy generuje znaczną część dochodu krajowego brutto w krajach, gdzie jest ona produkowana. Ponadto rządy tych państw często wykorzystują zyski z eksportu ziaren do finansowania opieki zdrowotnej, edukacji, rozwoju i infrastruktury oraz szeregu innych usług dla ludności. Eksport kawy stanowi 60% wartości całego eksportu Burundi; w Hondurasie około jednej czwartej, a w Nikaragui niemal jedną piątą. W Etiopii z uprawy kawy utrzymuje się 15 milionów drobnych producentów, czyli niemal jeden na pięciu mieszkańców kraju. W latach 2010–2011 wysokie ceny kawy wpłynęły na rekordową wartość eksportu ziaren, który wyniósł około 30% całego krajowego eksportu. W Ugandzie uprawą kawy zajmuje się pół miliona drobnych producentów, a produkcja kawy stanowi główne źródło dochodów dla około 2,5 miliona mieszkańców, czyli 8% populacji.”  - Organizacja Fairtrade