Nawilżanie zazwyczaj kojarzy nam się z kremami. I słusznie, ale to nie jest jedyna forma nawilżania naszego organizmu. Szczególnie w okresie grzewczym warto zadbać o odpowiedni poziom wilgotności pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu, a szczególnie sypialni, gdzie odbywa się nocna regeneracja.
Po co jeszcze przyda się nawilżacz?
nawilżone powietrze łagodzi objawy alergii i astmy,
redukuje stan zapalny np. przekrwienia błony śluzowej nosa,
nawilżone powietrze może nawet redukować ryzyko zachorowania na grypę i przeziębienie,
jako pomoc przy uporczywym, suchym kaszlu
“lekarstwo” na chrapanie :)
nawilżanie suchej skóry, włosów i paznokci
lepszy sen dziecka
i dla samego domu - kondycja zielonych roślin, które lubią wysoką wilgotność, a także drewnianych mebli, które mogą mieć tendencje do pękania kiedy będzie zbyt sucho
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze systemy nawilżania
ewaporacyjny - eworpacja jest procesem, polegającym na odparowywaniu wody. Nawilżacz ewaporacyjny posiada wentylator, zasysający suche powietrze, które przepływa przez matę. Nawilżacze tego rodzaju są uznawane za najbezpieczniejsze, bo wykorzystują naturalny proces odparowywania wody,
ultradźwiękowy - w tym modelu nawilżacza drgająca membrana rozbija cząsteczki wody na mniejsze, tworząc mgiełkę, która zostaje wywiewana do pomieszczenia przez wentylator. Cicha praca, energooszczędność, prosta obsługa i niskie koszty ze względu na brak maty, którą regularnie należy wymieniać. Dodatkowo nie należy do nich dolewać olejków (np. zapachowych) Uwaga: nie powinny się na nie decydować osoby, które mają zwierzęta, bo psy czy koty słyszą ultradźwięki.
parowy - małe, poręczne urządzenia, które się nie nagrzewają. W ich wewnętrznej komorze usuwane są z wody drobnoustroje i bakterie, powodując że para jest czysta i bezpieczna. Nawilżacza parowego można używać z ulubionym olejkiem eterycznym. Zbiornik pomieści tyle wody, że wystarcza na kilka - nawet do 7 godzin użytkowania. Nawilżacze parowe wyróżniają się oryginalnym designem, niską ceną i małymi gabarytami, ale z uwagi na temperaturę - nie mogą być zostawiane w zasięgu dzieci. Jest jednym z najtańszych rozwiązań.
tradycyjny - wieszany na kaloryferze, który lekko podgrzewa wodę. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale i najmniej skuteczne. Nawilżana w wolnym tempie jest tylko przestrzeń przy kaloryferze.