Centrum Handlowe M1

Eko-porządki

Eko-porządki

Szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia szczególnie dużą uwagę skupia się na sprzątaniu. Zimowe porządki, mycie okien, półek w lodówce i ogólne domowe poruszenie. To też świetna okazja, żeby zrobić przegląd środków czystości, jakie mamy w naszych domach. 

 

W wielu przypadkach kupujemy takie specyfiki, które znamy od lat lub zobaczyliśmy w reklamach ich rewelacyjne działanie. I oczywiście nie ma w tym nic złego! Warto jednak zrobić ich przegląd. Mamy tu na myśli zarówno ich składy, jak i daty ważności. Są takie specyfiki, których używamy bardzo rzadko i nie zauważamy, że ich data ważności skończyła się już jakiś czas temu. W wielu przypadkach data ta nie jest mocno wiążąca, jednak spójrzcie na to, czy nie ma ograniczeń typu: po otwarciu zużyć w ciągu 3 miesięcy itp. Niektóre substancje chemiczne po kontakcie z powietrzem/tlenem/dwutlenkiem węgla mogą zmieniać swoje właściwości. Może się wówczas okazać, że coś będzie mniej skuteczne, ale może być również tak, że zaczną wytrącać się inne substancje. 

 

Drugą sprawą są wspomniane już składy. Niektóre środki chemiczne mogą powodować podrażnienia oczu i błon śluzowych, podrażnienia skóry, spadek wydolności płuc, podrażnienie dróg oddechowych, a ostatecznie nawet przy długiej ekspozycji choroby nowotworowe. Poniżej zestaw, którego możliwie unikajcie:

 

Amoniak

 

Chlor

 

Czwartorzędowe sole amoniowe (CSA)

 

Dichloroizocyjanuran sodu (NaDCC)

 

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy)

 

Fosforany

 

Ftalany (sole i estry kwasu ftalowego)

 

Triklosan

 

Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna, soda żrąca)

 

(2-BE) 2-(butoksyetoksy)etanol

 

Co zatem wybrać?

Kilka zasad:

  1. im krótszy skład, tym lepiej. Czasem jednak naturalne preparaty mają dłuższe składy ze względu np. na zastosowanie kilku olejków z owoców. Przejrzyjcie wó∑czas, czy wszystkie elementy składu są dla Was jasne i zrozumiałe bez pomocy wyszukiwarki google :)

  2. Eko nie zawsze jest ekologiczne! Niektórzy producenci pod hasłem eko skrywają przykładowo butelkę która pochodzi z recyklingu. Oczywiście to super rozwiązanie, jednak nie zawsze zawartość  jest ekologiczna, więc warto zwracać na to uwagę.

  3. Można też niektóre środki czystości zrobić w domu. Jak? Podpowiadamy TUTAJ